ره آورد خورشید - احکام ناخن گرفتن

احکام ناخن گرفتن
احکام,ناخن,گرفتن,

جستجوگر سایت

احکام ناخن گرفتن

14maasom.mihanblog.com


احکام شرعی گرفتن ناخن

 

از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است، گرفتن ناخن در هر ساعتی از شبانه روز و به هر شیوه ای که باشد هیچ منع شرعی ندارد. گرفتن ناخن و رعایت مسائل دیگر بهداشتی در همه مواقع جایز است هر چند در بعضی مواقع مکروه شمرده شده است. برای دانستن احکام ناخن گرفتن در ادامه با ما همراه باشید.

احادیث درباره ناخن گرفتن:
- در حدیث است كه كسى به امام كاظم علیه السلام عرض كرد: اصحاب و دوستان ما معتقدند ناخن را باید در روز جمعه گرفت. حضرت فرمود: «اگر بخواهید در روز جمعه بگیرید و اگر نمى‌توانید تا جمعه صبر كنید، هرگاه بلند شد بگیرید».

- از امام صادق علیه السلام روایت شده است كه فرمود: «ناخن گرفتن در روز جمعه انسان را در برابر بیمارى‌هاى خوره، كورى وپیسى بیمه مى‌كند. واگر در روز جمعه نیاز به گرفتن ناخن‌ها نباشد آن را سوهان بكش تا ریزه‌هایى از آن جدا شود».

- در حدیث است كه كسى به امام صادق علیه السلام عرض كرد: شنیده‌ام اشتغال به تعقیبات نماز صبح تا هنگام طلوع آفتاب، سودمندتر از سفر به شهرها براى گشایش وافزایش رزق وروزى است. فرمود: «دوست دارى چیزى به تو بیاموزم كه از همه اینها نافع‌تر باشد؟» گفت: آرى.
فرمود: «ناخن وشارب خود را در هر جمعه بگیر، هر چند به ساییدن باشد».

- از امام باقر علیه السلام روایت شده است كه فرمود: «هر كس ناخن‌هاى خود را روز پنجشنبه بگیرد ویك ناخن را براى روز جمعه بگذارد، خداوند پریشانى را از وى زایل مى‌كند».

14maasom.mihanblog.com


بهترین زمان گرفتن ناخن روز جمعه است

 
روش گرفتن ناخن:
کیفیت ناخن گرفتن دستورالعمل های مختلفی رسیده است که به نمونه ای از آن اشاره می شود:
حضرت رسول صلّی اللّه علیه و آله و سلّم هنگام ناخن گرفتن از مسبّحه (سبّابه یا انگشت شهادت) دست راست (که شریفترین انگشت است) شروع می‏ کرد و به شست (انگشت بزرگ) راست پایان می ‏داد، یعنی از سبّابه تا انگشت کوچک راست و سپس از انگشت کوچک چپ تا شست راست.

دعاى هنگام ناخن گرفتن:
در روایتى آمده است كه به هنگام گرفتن ناخن وشارب این دعا را بخوانید : «بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ وَعَلى سُنَّةِ مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ».

آیا گرفتن ناخن در شب کراهت دارد؟
در نتیجه گرفتن ناخن در هر وقت از شب یا روز باشد، جایز است، و بنا بر جست و جویی که صورت گرفت، روایتی مبنی بر کراهت گرفتن ناخن در شب یافت نشد.  برخی اعلام نموده اند در گذشته بعلت تاریکی (عدم وجود نور در شب) و جراحت احتمالی ناخن ها را روز می گرفتند. پس دیگر بحث از علّت کراهت مطرح شده، معنا ندارد.

محل دفن کردن ناخن:
- در حدیث معتبر از حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم امرفرمود، ما را كه چهار چیز را در خاك پنهان كنیم ، مو و ناخن و دندان و خون.

- از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام منقول است در تفسیر این آیه كریمه كه اَلَمْ نَجْعَلِ اْلاَرْضَ كِفاتا اَحْیاءً وَ اَمْواتا یعنى آیا نگردانیده ایم ، زمین را محل انضمام و اجتماع و پنهان شدن در حالتی كه زنده اند، در حالتی كه مرده اند حضرت فرمود كه مراد از حال زندگى دفن كردن ، مو و ناخن است.

- از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه هفت چیز است كه از آدمى جدا می شود و آنها در دفن می باید كرد، مو و ناخن و خون و خون حیض و بچه دان و دندان و نطفه كه پاره خون شده باشد.

منبع : بیتوته
موضوعات: احکام ،
برچسب ها: ناخن ، #ناخن گرفتن ، #احکام ، #دین ،
[ 07:12 ب.ظ ] [ علیرضا پورزید ] [ نظرات () ] []

نظرات این مطلب

آخرین مطالب


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic