ره آورد خورشید - آیا جهنمیان هم مى توانند وارد بهشت شوند

آیا جهنمیان هم مى توانند وارد بهشت شوند
آیا,جهنمیان,مى,توانند,وارد,بهشت,شوند,

جستجوگر سایت

آیا جهنمیان هم مى توانند وارد بهشت شوند


آیا جهنمیان هم مى توانند وارد بهشت شوند یعنى آیا آنها پس از تحمل عذاب خود وارد بهشت مى شوند؟جهنّم بسته به مرتبه ى وجودى اهل آن به سه قسم كلّى تقسیم مى شود كه عبارتند از: جهنّم ذات، جهنّم صفات و جهنّم اعمال.

جهنّم ذات براى كسانى است كه در مرتبه ى ذاتشان كافرند مثل ابلیس و ابوجهل و دیگر ائمه كفر كه كفر در ذاتشان رخنه كرده است و در عین اینكه به وجود خدا یا حقّانیّت انبیاء و دیگر امور اعتقادى علم دارند به آن كفر مى ورزند «و جَحَدُوا بِها وَ اسْتَیْقَنَتْها أَنْفُسُهُم.» (نمل: ۱۴) «فَلَمَّا جاءَهُمْ ما عَرَفُوا كَفَرُوا بِهِ فَلَعْنَهُ اللَّهِ عَلَى الْكافِرین» (بقره: ۸۹)

امّا جهنّم صفات براى كسانى است كه ذاتشان آلوده به كفر نیست ولى در مرتبه ى صفات و ملكات، گرفتار كفر و الحاد و شرك مى باشند. امّا جهنّم اعمال جایگاه آنانى است كه نه در ذات و نه در صفات و ملكات كافر و مشرك نیستند و شرك صفاتى آنها در حدّ ملكه ى راسخه نیست ولى در عمل، كار مشركانه انجام داده، كم یا بیش، اهل فسق و فجورند.

۲ عالم آخرت گرچه جاى تكامل اختیارى به معنى دنیوى آن نیست، ولى در آن نیز یك نحوه تكامل وجودى به نحو رجوع از ظاهر به باطن موجود است كه عرفا آن را تجدّد امثال گفته اند. لذا چنین نیست كه اهل جهنّم دائماً در یك حال باشند و دچار تحوّل نشوند. با توجّه به آیات و روایات، دو گروه از اهل جهنّم (اهل جهنّم اعمال و اهل جهنّم صفات) بعد از مدیدى تحمّل عذاب به ذات و باطن خود بازگشته از جهنّم خلاص مى شوند. اهل جهنّم اعمال ابتدا به صفات خود باز مى گردند و چون رذائل آنها در حدّ ملكه ى راسخه نیست، منطقه ى صفات را بهشت مى یابند در این هنگام اعمال خیر دنیایشان هر چند یك عمل خیر باشد جلوه مى كند و اینها به بهشت اعمال داخل مى شوند. امّا اهل جهنّم صفات ابتدا از دوزخ صفات به ذات خود سفر كرده از دور، ذات و فطرت الهى خود را ملاقات مى كنند، در این هنگام صفاتشان آب فطرت یافته جهنّم صفاتشان بى فروغ مى شود ولى همچنان خاكستر گرم آن به صورت جهنّم اعمال باقى مى ماند تا سر آخر آن نیز خاموش گشته شخص خود را در بهشت اعمال مى بیند. امّا اهل جهنّم ذات تا ابد در جهنّم ذات خویش معذّبند و خلاصى نخواهند داشت چرا كه تغییر و تبدیل ذات به ذات دیگر و زائل شدن ذات از ذات، ذاتاً محال است. اینان همان سران كفرند كه ذاتشان عین آتش سوزان جهنّم بوده هیزم آن هستند و دیگران نیز به آتش اینان مى سوزند. «إِنَّ الَّذینَ كَفَرُوا لَنْ تُغْنِىَ عَنْهُمْ أَمْوالُهُمْ وَ لا أَوْلادُهُمْ مِنَ اللَّهِ شَیْئاً وَ أُولئِكَ هُمْ وَقُودُ النَّار: كسانى كه كافر شدند، ثروتها و فرزندانشان نمى‏تواند آنان را از (عذابِ) خداوند باز دارد در حالى كه آنان خود، هیزم آتشند.» (آل‏عمران: ۱۰)

لازم به ذكر است كه بسیارى از گناهكاران قبل از آنكه قیامت بر پا شود در اثر جهنّم برزخى به اصل خویش برگشته در آخرت اهل بهشت مى شوند و حتّى عدّه اى در همان عالم برزخ بعد از برهه اى تحمّل عذاب به بهشت برزخى منتقل مى گردند در آخرت نیز میزان ماندگارى افراد در جهنّم بستگى به میزان اعمال و صفات شرك آلود او دارد و سر آخر در جهنّم نمى ماند مگر افرادى اندك از سران كفر و الحاد كه منشاء انحرافات بزرگى بوده و هیچگاه به خود نیامده اند.


منبع :

هدانا


موضوعات: احکام ،
[ 10:57 ق.ظ ] [ علیرضا پورزید ] [ نظرات () ] []

نظرات این مطلب

آخرین مطالب


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic