ره آورد خورشید - ام کلثوم در چند سالگی ازدواج کرد ؟

ام کلثوم در چند سالگی ازدواج کرد ؟
ام,کلثوم,سالگی,ازدواج,؟,

جستجوگر سایت

ام کلثوم در چند سالگی ازدواج کرد ؟


آیا حضرت على (ع) به عمر دختر دادند؟

برخى از اهل سنت اصرار دارند كه عمر را شوهر ام كلثوم بدانند و این موضوع بیش از هزار سال دست مایه طرح در متون تاریخى و كلامى بوده است تفصیل این ماجرا در صحاح سته موجود نیست و این موضوع تنها در كتاب طبقات ابن سعد مندرج است كه اعتبار آن مشكوك است. در متون شیعى نیز این مساله اختلافى است و دستخوش روایات متعارض غیرصریح است. از این رو مى توان آن را از دروغ هاى بزرگ در تاریخ اسلام برشمرد. در این باره چند نظر قابل طرح وجود دارد:

۱ مشخص نیست كه امیرمومنان (ع) دختر ى به نام ام كلثوم از فاطمه زهراء (ع) داشته باشد بعضى از محققان مدعى اند كه امیرمومنان از حضرت زهرا (ع) دخترى به نام زینب با كنیه ام كلثوم داشت. (۱) هرچند كه در بسیارى از منابع شیعى در كنار زینب كبرى، از ام كلثوم یاد مى كنند كه ممكن است كنیه رقیه همسر مسلم بن عقیل باشد هرچند كه مادر او را فاطمه زهرا (ع) نمى دانند (۲)

۲ شیخ مفید (متوفى ۴۱۳ ق.) در رساله اى خاص، به تحقیق این موضوع پرداخته است و چنین ازدواجى را انكار مى كند. او مى گوید: ازدواج این دو را زبیر بن بكار نقل كرده است در حالى كه سخن و روایت او به دلیل دشمنى اش با امیرمومنان (ع) مورد اعتماد نیست. (۳)

۳ از دیدگاه برخى ام كلثوم كه همسر عمر بن خطاب شد، دختر خوانده حضرت على (ع) بود. این دختر در اصل دختر ابوبكر از اسماء بنت عمیس است. وقتى كه على (ع) اسماء را به همسرى خود گرفت ام كلثوم بچه كوچك بود و در خانه حضرت على بزرگ شد و دختر على (ع) نامیده شد و عمر بن خطاب داماد ابوبكر شد نه داماد على (ع). (۴)

۴. برخى با اذعان به این ازدواج، تهدید و زور خلیفه را عامل این ازدواج مى شمارند بر اساس این گزارش روایى، عمر اصرار داشت كه با دختر امام على (ع) از حضرت فاطمه (ع) ازدواج كند. به این منظور چند بار و به اصرار ازام‏كلثوم خواستگارى كرد و هر بار امام على (ع) به بهانه كوچك بودن ام‏كلثوم خواسته عمر را رد كرد تا ان كه كار به اجبار و تهدید كشید و عباس عموى امام على (ع) واسطه شد و این ازدواج صورت گرفت (۵) لازم به ذكر است كه چنین پیوندهایى را، در فرض انجام، همچون برخى از نامگذارى ها، در صدر اسلام عادى مى بایست شمرد. زیرا برخى انگیزه هاى ازدواج بر محور ثروت، قدرت، وضع ظاهرى آن زن و یا به خاطر دفع شر است.


پی نوشتباقر شریف قرشى، حیات فاطمه الزهرا (ع)، ص. ۲

۲۱۹ على بن محمد علوى، المجدى فى انساب الطالبین، ص ۱۱ و. ۳موضوعات: احکام ،
[ 10:50 ق.ظ ] [ علیرضا پورزید ] [ نظرات () ] []

نظرات این مطلب

جمعه 3 اسفند 1397 01:06 ب.ظ
هر کــس به کــسی نـــازد
مـــاهم بـــه عـــلی نــازیم

آخرین مطالب


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات