ره آورد خورشید - آیا از پیروان دین حضرت ابراهیم(ع) و حضرت نوح(ع) کسی باقیمانده است ؟

آیا از پیروان دین حضرت ابراهیم(ع) و حضرت نوح(ع) کسی باقیمانده است ؟
آیا,پیروان,دین,حضرت,ابراهیم,ع,و,حضرت,نوح,ع,کسی,باقیمانده,؟,

جستجوگر سایت

آیا از پیروان دین حضرت ابراهیم(ع) و حضرت نوح(ع) کسی باقیمانده است ؟

آیا حضرت ابراهیم(ع) و حضرت نوح(ع) هم اكنون پیروان خاصى دارند نظیر یهود و مسیحیت و اسلام و آیا از كتاب هاى آسمانى آنان چیزى در دست است؟

طبق عقیده مشهور دانشمندان شیعه، پیغمبران یكصد و بیست و چهار هزار نفرند كه یكصد و سیزده نفر آنان صرف نظر از مقام نبوت، مقام رسالت- یعنى ماموریت فوق العاده- را نیز دارا بودند.

براساس تعریفى كه از اولوالعزم ارائه شده است، پیامبر اولوالعزم، پیامبرى است كه علاوه بر صاحب شریعت، كتاب آسمانى، احكام اجتماعى داشتن، در زمان خویش رسالت جهانى داشته و دعوتش به گروه خاصى محدود نمى‏گشته است، برخلاف سایر پیامبران كه هر كدام براى گروه خاصى مبعوث شده و رسالت جهانى نداشته‏اند اما دلیل انحصار چنین پیامبرى در پنج نفر، پاره‏اى روایات است و دلیل دیگرى در این مورد وجود ندارد.(۱)

آنها به ترتیب زمان: حضرت نوح، ابراهیم، موسى، عیسى و محمد (صلى اللّه علیه وآله و سلم) هستند و كتابهاى آنان نیز به ترتیب: صحف نوح، صحف ابراهیم، تورات، انجیل و قرآن مى باشد. گرچه كتابهاى پیغمبران گذشته در اثر مرور زمان و اغراض شوم معاندان از بین رفته و یا آنچنان تغییر ماهیت داده كه جز آیات چندى از آنها- آن هم بطور مسخ شده وتحریف شده- باقى نمانده است، ولى قرآن مجید از آن زمانى كه به وسیله فرشته وحى بر قلب پیامبر اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلم نازل شده به دستور آن حضرت ثبت و ضبط گردیده و همچنان تا زمان ما بى كم و كاست محفوظ مانده است.

اكنون دین یا شریعت مستقلى به نام دین ابراهیم (ع) ودین نوح (ع) در كنار سایر ادیان توحیدى شناخته شده نیست. گرچه دین اسلام به معناى عام كلمه استمرار دین الهى نوح وابراهیم است.

پی نوشتنگا: المیزان، ج ۲، صص ۱۴۱- ۱۴۶ و ج ۱۸، ص ۲۲۰

موضوعات: احکام ،
[ 10:38 ق.ظ ] [ علیرضا پورزید ] [ نظرات () ] []

نظرات این مطلب

جمعه 3 اسفند 1397 11:57 ب.ظ
یه گلی حیوون چطور جا شده ؟
پاسخ : علیرضا پورزید
کار خداعــه

آخرین مطالب


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات